IDŐPONT - PROGRAM
Szent Márton Újborfesztivál és Libator
November 10-11., 9:00-18:00
ÚJBOROK
• 2012-es évjáratú hazai kézműves borok családi pincészetekből
GASZTRONÓMIA
• libás ételek a múzeum konyháiban
NÉPZENE ÉS NÉPTÁNC
• hagyományos táncház
• ének- és tánctanítás
• népi hangszerkészítés
ÉLET A TANYÁN
• játékos vetélkedő
• baromfi parádé
• Fedezd fel az állattartó tanya állatait!
SZENT MÁRTON-NAPI BÚCSÚ MÁSKÉPP...
• a fűszerekről: a fűszer és az étel kapcsolata
• a szerszámokról: famegmunkálási eszközök készítése és karbantartása
CSINÁLD MAGAD!
• Gesztenye figura
• Zokniliba
• Ujjbáb
• Madáretető
ÉTEL KÍNÁLAT
• Forralt bor, tea
• Libaételek
• Zsíros kenyér
• Borok
Vár a lekvár (hétvége)!
Nyár végén és szeptemberben, amikor benézünk a nagymamánál tett látogatásunk alkalmával a spejzba, a polcokon szembesülünk a kisebb-nagyobb üvegekben - orgonasíp módjára - sorakozó nyári gyümölcs- és zöldségtermés eredményeinek látványával; a gondosan elrakott befőttekkel, savanyúságokkal, lekvárokkal.
Vajon mi mindent is érdemes tudni róluk?
A lekvár első írásos említése és neve a XIV. században keresendő; a latin alactuarium, azaz a magyarosított liktárium kifejezésből származik. A középkori orvosok ezt alatt azt a mézes szirupot értették, amelyet rossz ízű gyógyszerekhez adtak, hogy ezáltal könnyebben bevegye a páciens az orvosságot. Míg régen a nagymamák kiváltsága volt lekvárt főzni, napjainkban néhány régi praktika és aranyszabály megtartásával bárki remek téli édességet készíthet magának és családjának. Manapság mit is értünk alatta, hogyan kezdjünk neki, mi a dzsem és a lekvár közötti különbség?
A Skanzenben ezekre a kérdésekre adunk választ október 20-23-ig, amikor nagyanyáink nyomdokain haladva a nemzeti ünneppel egybekötött októberi hosszú hétvégén a lekvárok és a termények állnak programjaink középpontjában. A négy nap során a környékbeli kistermelők büszkén kóstoltatják gondos munkáik eredményeit, Panyola közössége a helyszínen bizonyítja, hogy bár a cukornak az édesítés mellet a másik két fontos funkciója a konzerválás és a lekvár sűrűsödésének elősegítése, addig hozzáadott cukor nélkül is készülhet szilvalekvár, méghozzá nem is akármilyen! Lesz kiskerti tanácsadás, a Skanzen kertjeiben aktuálisan érő termények, valamint az azokból készült édes és sós lekvárok kóstolója, a „Csináld magad!" helyszíneken pedig a dizájnra odafigyelve, magunk által tervezett motívumokkal díszített stelázsi csíkokat lehet készíteni, vagy éppen dunsztos üvegünket kedvünk szerint kifesteni.
Őszből télbe
A lassan vörösbe, sárgába öltöző fák jelzik az ősz megérkeztét. Ám mielőtt téli nyitva tartásunk elkezdődne, október még számos érdekességet tartogat a Skanzen háza táján.
A múzeum utolsó normál nyitvatartási hónapjában konyháinkban őszi csemegék kerülnek az asztalra, a még beérő gyümölcsöket eltesszük télire, kertjeinket pedig felkészítjük a hidegebb időre. Állattartó tanyánkon őszi számadásra kerül sor, és a madarak etetőit is feltöltjük eleséggel.
A hónap utolsó vasárnapján, október 28-án zárul a Skanzen normál nyitva tartása, és novembertől a már megszokott módon hétvégenként várjuk látogatóinkat téli nyitva tartásunk ideje alatt.
Új elemek a Szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékein
Az idén 14. alkalommal megrendezett Kulturális Örökség Napjai megnyitó ünnep-ségén, 2012. szeptember 14-én L. Simon László államtitkár ünnepélyes keretek között kihirdette a szellemi kulturális örökség jegyzékére 2012-ben felvett új elemeket.
A nemzeti jegyzék idén két elemmel bővült: a borsodnádasdi molnárkalács hagyományával, valamint a Sárköz népművészetével. Molnárkalácsot az országban sok helyen készítenek, de borsodnádasdon a helyi lemezgyár jóvoltából régen minden családnak saját ostyasütő vasa volt, amelybe belegravírozták címerüket, a családtagok nevét, születési dátumát – így készült el az egyedi, finom édesség. 13. elemként a Sárköz, vagyis Tolna megye 4 református falvát (Alsónyék, Decs, Őcsény és Sárpilis) felölelő térség népművészete, hagyománya is felkerültek a listára. A jó gyakorlatok regiszterének első elemeként a Kassai-féle lovasíjász módszert üdvözölhetjük.
Tipikus
Mit is tud Panni, Erika, Réka vagy Gábriel? Praktikus, jól variálható bútordarab mind egytől egyig, melyek a Kádár-korszak lakásaiban megtalálhatók voltak. Új időszaki kiállításunkban a kor falusi lakáskultúra változását, a típusbútorok megjelenését és elterjedését mutatjuk be.
A tárlatban a 20. századi vidéki magyar társadalom átalakulása egy bútortípus történetén keresztül elevenedik meg, amikor is a kézműves munkával készült centrálisan vagy szimmetrikusan elhelyezett búrotok helyett a tömegesen elérhető gyáripari bútorok kerültek a falusi lakásokba. A bútorok mellett a kiállításban megjelennek a bútorokat készítő gyárak, a tervezők, a bútorokat reklámozó lapok, a televízió, és természetesen a bútorokat használó emberek is.
S, most itt a lehetőség, hogy a leendő látogatók is részesei legyenek a készülő kiállításnak. A Kádár-korszak majd minden lakásában elengedhetetlen volt a kotyogó kávéfőző, a szódásszifon, és gyakran díszítették nippek a szobákat. E három tárgytípust és a hozzájuk kapcsolódó történeteket várjuk, hogy a november 9-én nyíló Típusbútorok Magyarországon című kiállításunkban helyet kapjanak.
Szállóvendégeink kedvezményes felnőtt és gyermek skanzen belépőt vásárolhatnak recepciónkon!
Várja Önöket a Dunakanyarban ősszel és télen is a Royal Club Hotel**** - Visegrád!